Domowa biblioteczka

Według badań które są regularnie przeprowadzane na terenie Polski, coraz mniej osób sięga po książkę. Jeżeli chodzi o kulturę to coraz częściej wybór Polaków kieruje się w stronę internetu i telewizji. W mojej opinii blogi internetowe coraz częściej zastępują tradycyjne książki. Przyznam się, że jest jeden z powodów dla którego założyłem tego bloga. Zawsze będe miał olbrzymi sentyment do książki ale jednak posiadam pasję do nowych technologii. Stworzyłem sam ebooka na temat remontów. Jeżeli chcecie go pobrać wystarczy zapisać się do listy subskrypcyjnej.

Wiele osób wciąż posiada olbrzymią liczbę książek, które muszą gdzieś przechowywane. Jestem to powodem, dlaczego tak często w internecie można przeczytać pytania dotyczące własnej biblioteczki. Chciałbym co nieco napisać w tym poście na ten temat przechowywania swoich książkowych zbiorów.

Nowoczesne biblioteczki domowe.

Istnieje wiele ciekawych przykładów, na których można zobaczyć, jak wyglądają nowoczesne biblioteczki domowe.Aby świadomie przyglądać się takim projektom, trzeba przyjąć pewne kryteria, które pomogą nam te projekty analizować. Można oceniać daną biblioteczkę po ilości tomów, które przechowuje. Po tym czy książki ukrywa czy też eksponuje książki. Czy biblioteczka stara się zdominować wnętrze, czy też być ukryta w tle.

Jak byśmy nie oceniali samych mebli to trzeba pamiętać, że same książki swojej masie są mozaiką barw, powstała na skutek zestawienia ze sobą setek okładek. Ustawianie książek ze względu na kolor okładki byłoby niepraktyczne. Dlatego warto zastanowić się nad działami lub nawet nad specjalnym indeksem. Zastanówmy więc w jaki ciekawy sposób można zaaranżować nowocześnie miejsce na literaturę. Większość przykładów które dzisiaj pokażę jest robiona na zamówienie. Jeżeli ktoś chciałby projektu oraz wykonanie własnej biblioteczki zapraszamy do działu kontakt.

Biblioteczki przy schodach.

Posiadanie biblioteczki przy schodach to bardzo praktyczny pomysł. Normalnie jest to przestrzeń, którą bardzo ciężko zagospodarować. Z drugiej strony schody jako centrum komunikacji znajdują się często pośrodku całego domu. Połączenie tych dwóch funkcji może pokazać wszystkim gościom jak ważna jest wiedza dla domowników. Z drugiej strony same półki są bardzo dobra pionową przegrodą, która może służyć za odgrodzenie kilku stref funkcjonalnych. Jeżeli zdecydujemy się na tego typu rozwiązanie, warto pomyśleć też o jakiejś podręcznej półce, gdzie trzymana by była aktualna prasa i czasopisma. Dość rzadko się o tym myśli i tego typ makulatury, prędzej lub później trafia albo do łazienki albo pod telewizor. Jak wszyscy wiemy, nie są to dobre miejsca do trzymania gazety. Biblioteczka sprawdza się też bardzo dobrze w roli barierki. Przeważnie jest masywna i solidna, jeżeli nie wszystkie półki są wypchane po brzegi, to osoba która schodzi po schodach ma szanse zerkać przez szpary co się dzieje w salonie. Śmiem twierdzić że z tego powodu, będzie to jeden z ulubionych mebli państwa dzieci.

Biblioteczki przy skosach w domu.

Innym dość problematycznym miejscem do zagospodarowania jest przestrzeń ściany która styka się z dachem. Często te skosy stają się tak zwanymi martwymi miejscami. Na szczęście jeżeli mamy za zadanie zaprojektować domową biblioteczka na książki, to możemy takie martwe miejsca zaadaptować na poczet biblioteczki. Kąt nachylenia dachu w niczym nam nie przeszkadza. Nie jest dla nas problemem, także ilość książek którą posiadamy. Jeżeli mamy ich naprawdę dużo, to możemy przeznaczyć całą ścianę na bibliotekę. Styk szafek z sufitem powinien być zakończony bardzo przemyślanym detalem architektonicznym. Nie powinniśmy takich rzeczy zostawiać przypadkowi, można detale architektoniczne rozwiązywać samemu ale można też to zlecić architektowi. Liczy się tylko to aby końcowy efekt był przemyślany i estetyczny.

Aranżacje biblioteki w dużym domu.

Jeżeli Ilość książek którą posiadamy jest naprawdę przerażająco duża, to jest to pora aby pomyśleć o oddzielnym pomieszczeniu w naszym domu. Postarajmy się aby pomieszczenie to było niczym z bajki. Można sobie nawet wyobrazić zapach starych kartek i blask świec które palą się na biurku. Bez dwóch zdań może być to bardzo klimatyczne miejsce, w którym można studiować książki w ciszy. Na myśl o takim miejscu, przed oczami pojawiają mi się widoki bibliotek z wielkiej Brytanii. Dominują ciemne odcienie brązów, zieleni i szarości. Miejsce minimalizmu zastępują detale i ornamenty. Zamiast betonu i stali używamy szczerego drewna. Jednym z powodów dla których bibliotekom zazwyczaj towarzyszy półmrok jest fakt, że papier bardzo źle znosi oddziaływanie promieni słonecznych. Chcąc zachować swoje egzemplarze w jak najlepszym stanie starajmy się, aby pomieszczenia te nie były zbyt nasłonecznione.

Biblioteczka w małym mieszkaniu.

W kontraście do dużych bibliotek są wszystkie małe zbiory książek w blokach, gdzie każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Jeżeli ktoś nie potrzebuje zwykłego jednego regału, to usługi architekta mogą być jeszcze bardziej pożądane. Czasami trzeba próbować łączyć kilka funkcji w jedna aby pogodzić wszystkie funkcje. Szafka na książki, staje się albo łóżkiem, albo stolikiem, gdzie książki się czyta. Zapewne nie da się zmieścić takiej samej liczby książek w mieszkaniu, jak w oddzielnym pomieszczeniu w dużym domu, jednak trzeba próbować. Wykonanie takich mebli przeważnie jest droższe, ponieważ muszą spełniać kilka ról jednocześnie. Jeżeli książek jest bardzo dużo, to część z nich możemy trzymać nie tylko w salonie czy pokoju rodziców. Bardzo dużo mieszkań, które są obecnie budowane, ma zbyt duże przedpokoje które też świetnie nadają się na przechowywanie książek. Może się ostatecznie okazać, że całe mieszkanie w bloku stanie się biblioteka. No może z wyjątkiem kuchni i łazienki.

Meble do biblioteki domowej

Jest to bardzo rozbudowany temat. Meble do biblioteki mogą być albo kupione gotowe w sklepie trzeba zamawiać na wymiar. Przy wyborze mebli należy próbować tworzyć różne artystyczne zabiegi które dodatkowo upiększą nasze mieszkanie. Myśląc o meblach trzeba się zdecydować na jeden z wariantów które odpowiedzą na pytania. Czy meble będą miały charakter pionowy, poziomy czy na przykład dużo bardziej elegancki czyli kwadratowy. Czy można pokusić się o to, aby meble może nie opierały się o ortogonalną siatkę?. Część półek może udawać drzewa, lub opierać się o układ Voronoi. Trzeba pomyśleć czy książki będą za szklanymi witrynami, czy też nie? A może zdecydujesz się że będą zakryte przed wzrokiem obserwatorów i będzie do nich dostęp, wtedy gdy będziesz danej książki potrzebować. Wybór jest bardzo ciężki i przeważnie należy do ciebie. Ostatnią już chyba rzeczą która jest do wymyślenie to kolorystyka. Jeżeli grzbiety książek są dosyć wielobarwne to warto pomyśleć o tym by sam mebel podejmował jakąś polemikę z tym faktem. Czy mebel będzie tłem dla książek, czy też będzie kontrastował? Napisałem o tym że kolor jest ostatnia rzeczą? Tak by było, gdyby nie to że trzeba przewidzieć rozmiar półek. W końcu książki mają różne rozmiary. Ktoś bardziej dociekliwy zapyta o różnej maści systemy modułowe albo systemy przesuwne. Jak widać pytań na które trzeba odpowiedzieć jest naprawdę sporo, dlatego zamieszczam na koniec inspiracje która może się przydać w momencie gdy sami się będziemy decydować na własne meble do naszej biblioteki.

Podsumowanie

Jak widać biblioteczki w domu nie muszą być banalne i bez pomysłu. Bardzo fajnie potrafią wypełniać przestrzeń i być inspiracją dla reszty mieszkania. Z dobrze zaprojektowanej biblioteczki korzysta się z wielka przyjemnością. Ciekawy jestem czy są jakieś badania na ten temat. Powiem nieskromnie, że na wszystkie pusty które do tej pory napisałem, ten najbardziej mi się podoba. I mam nadzieję że podzielacie moją opinię.

Inne Posty które mogą Cię zainteresować:

Styl skandynawski

Wizualizacja kuchni i łazienki

Wanna czy prysznic?