Wanna czy prysznic?

Jeżeli jesteś ciekawy lub ciekawa, dlaczego coraz częściej o wyborze między wanną, a prysznicem decydują okna to zaraz się dowiesz. Zanim zdradzę ten sekret, musimy postawić przed nami odwieczne pytanie, czy lepiej zamontować do łazienki prysznic czy wannę?

Każdy musi odpowiedzieć na ten problem indywidualnie. Ja mogę jedynie wspomnieć o zaletach i wadach obu rozwiązań. Jeżeli jesteś przed zakupem mieszkania u dewelopera, należy decyzje podjąć w miarę szybko decyzje, najlepiej jeszcze na etapie zmian lokatorskich. Jeżeli jest to możliwe to podczas budowy bloku, ekipy budowlane zamontują wszystkie instalacje hydrauliczne według przygotowanego przez nas projektu. Wyeliminuje to wszystkie późniejsze zmiany w instalacje hydrauliczne, co skróci czas wykańczania mieszkania i zmniejszy koszty. Należy o tym pamiętać ponieważ wiele osób przychodzi do nas zbyt późno o poradę.

Przejdźmy może teraz bezpośrednio do wszystkich wad i zalet jakie mają wanny i prysznice.

Jeżeli jesteś fanem wylegiwania w gorącej wodzie lub masz małe dzieci to lepszym wyborem będzie wanna, jeżeli jednak chcesz dbać o środowisko i cenisz czas to lepszym wyborem będzie prysznic. Istnieją też formy pośrednie takie jak połączenie wanny z prysznicem. Łączą one wszystkie zalety ale także wszystkie wady obu propozycji.

Innym kryterium który często decyduje przy wyborze jest metraż łazienki oraz o dziwo - rozmiar i kształt okna w łazience. Jeżeli jesteś nadal tym zainteresowany to już opowiadam dlaczego tak się dzieje.

Deweloperzy chcą, aby ich budynki były możliwie jak najpiękniejsze, wiadomo przecież że ludzie kupują oczami. Piękna elewacja to często ta, która posiada symetrię, ład i harmonię. Osiągnąć to można przy pomocy dużych okien, które się ciągną od stropu do stropu. W salonie takie okna są funkcjonalnie akceptowane, jednak w łazience zaczynają stanowić problem. Mimo że wymiar i układ umożliwia wstawienie wanny do łazienki, to ludzie z się na to nie decydują. Mało kto chciałby być oglądany nago w łazience podczas kąpieli. Opisuje tutaj przypadek skrajny, jednak jak najbardziej realny, ponieważ sam się z nim spotkałem.

Nieważne na jakie rozwiązanie się zdecydujesz, pamiętaj że musi ono współgrać z płytkami, które wybierzesz i w jakiś sposób będziesz je układać.

Jeżeli jeszcze nie podjąłeś decyzji jak układać płytki, polecamy przeczytać nasz poradnik

wzory układania płytek

Remont łazienki to prawdziwa wojna, na polu bitwy znajduje się naprawdę wiele min i zasadzek. Trochę czasu mi zajęło ale zebrałem opinię 40 architektów, którzy mi opowiedzieli, jakie mieli oni największe wpadki przy remontach. Duża część z nich dotyczy właśnie remontu łazienki. Jeżeli chcesz się przed nimi ustrzec to pobierz naszego e-booka.

Pobierz za darmo ebooka

Prysznic w łazience

Jeżeli decydujesz się na prysznic to będziesz musiał się zdecydować na jakiś z dostępnych wariantów. Systemy prysznicowe nie różnią się tylko ceną oraz jakością wykonania. Bardzo ważny obecnie jest design łazienki postrzegany jako homogeniczna całość. Jeżeli mówimy o designie to na pewno musisz wziąć pod uwagę wszystkie detale, na przykład odpływ wody oraz rodzaj parawanu.

Prysznic z odpływem punktowym

Najpopularniejszym rodzajem odpływu, jest odpływ punktowy. Jednak wg mnie jest to ten typ odpływu który powoli będzie umierał śmiercią naturalna. Aby woda była dobrze odprowadzana spod prysznica to należy zadbać o spadki we wszystkich możliwych płaszczyznach. Miejsc na pomyłkę jest naprawdę sporo. Dużo łatwiejszy w montażu oraz dużo estetyczniejszy jest odpływ liniowy.

Prysznic z odpływem liniowym.

Odpływ liniowy w mojej opinii na dobre zagości w polskich domach. Jest dużo prostszy w montażu. Mimo że ciężej coś popsuć przy jego montażu to i tak należy sprawdzić czy praca została dobrze wykonana. Czy nachylenie posadzki jest w kierunku odpływu? Czy płytki są równo położone? Czy całą posadzka była dobrze zabezpieczona przed wilgocia? Należy pamiętać o odpowiednim doborze odplywu. Nie każdy odpływ pasuje do każdej łazienki. Jeżeli decydujemy się na remont łazienki, to starajmy się robić go porządnie, a więc nie spieszyć się, kupujemy całe wyposażenie.

Prysznic z brodzikiem

Prysznic z wysokim brodzikiem wybierany jest przede wszystkim tam, gdzie nie można wkuć się z odpływem podłogowym. Innym ważnym powodem dla którego jest wybierany prysznic z brodzikiem to małe dzieci. część rodziców traktuje wysoki brodzik tak samo jak niska wannę. Stwierdza też że w pewnym momencie dzieci podrosną i nie ma powodów aby robić kolejnego remontu w łazience. Jest to jedno z kompromisowych rozwiązań które zaspokaja wszystkie potrzeby wybranej rodziny.

Wanna w łazience

Oczywiście jeżeli mamy małe dzieci to część rodziców wybiera wannę. Trzeba powtarzać to sto razy, a i jeszcze jeden raz nie zaszkodzi. Wanny na ogół są bardziej niebezpieczne w użytkowaniu. Dużo łatwiej jest się poślizgnąć przy wchodzeniu i wychodzeniu. Jest jedna rzecz jeszcze gorsza niż poślizgnięcie, czyli realna możliwość utonięcia. Jeżeli ktoś lubi długo się wylegiwać w wannie to istnieje realna szansa że tam zaśnie, dlatego zalecane jest aby raz na jakiś czas porozmawiać z osoba która się kąpie długo w łazience. Ostatnią wadą jaką ma prawie każda wanna to absolutne nie dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych.

To tyle jeżeli chodzi o minusy, z drugiej strony posiadanie wanny to dużo większy komfort. Kto z nas po ciężkim dniu, nie marzył o kąpieli w wannie z bąbelkami? Naprawdę mało jest takich osób.

Wanna narożna oraz przy ścianie.

Najpopularniejszym sposobem zamontowania wanny to montaż jej przy ścianie lub w rogu pomieszczenia . Część ludzi stara się ja wkomponować w łazienkę poprzez zbudowanie jej płytkami lub nawet przez dodanie paru schodków, które ułatwiłyby łatwiejsze wchodzenie do środka. Jak się o tym słyszy, to od razu trzeba pomyśleć o jednym słowie - “miejsce”. O ile prysznic może być bardzo kompaktowy o tyle wanny są zawsze przestrzenio-żerne. Kolejnym aspektem który trzeba zaprojektować to miejsce na ręcznik i na przybory do kąpieli. Prysznice mają tę zaletę, że część z nich dosyć wyraźnie dzieli kabinę i resztę łazienki. Dzięki temu jesteśmy w stanie w sposób dyskretny schować wszystkie przybory.

Jeżeli chcemy mieć wannę to powinniśmy wszystko starannie przemyśleć. Jeżeli wanna jest przy ścianie lub w narożniku to oczywistym jest zamontowane półeczek na najbliższych ścianach. Nie zawsze jest to rozwiązanie najlepsze, ponieważ taką wystającą polka, może nam przeszkadzać w codziennej kąpieli. Stoimy w bardziej komfortowej sytuacji, jeżeli mamy wnęki w ścianach, dzięki temu nie zaburzamy przestrzeni nad wanną.

Wanna wolnostojąca w łazience

Problem ten jest jeszcze poważniejszy w przypadku gdy chcemy mieć wannę wolnostojaca. Oczywiście na wszystkie problemy da się znaleźć projektowe rozwiązania, jednak trzeba o nich pomyśleć za wczasu. Jeżeli ktoś decyduje się na wannę wolnostojaca to dobrze by było jakby zdecydował się też na to aby pralka nie znajdowała się w tym samym pomieszczeniu. Nie jest to najpiękniejszy widok gdy w dużej łazience stoi przepiękna wanna a na jej tle widzimy pralkę.

Wanna z hydromasażem lub Jacuzzi w łazience

Jeżeli ktoś naprawdę myśli o wysokim standardzie w swojej łazience, to powinien rozważyć wannę z hydromasażem lub nawet jacuzzi. W internecie coraz więcej osób pyta się także o saunę. Kwestia wyposażenia jest zależna od wielu czynników, ale mam nadzieję że coraz mniej od kwestii pieniędzy. Dobrze wykonany remont posłuży nam w końcu na lata.

Jeżeli jesteś zainteresowany naszymi postami z historiami i prawami to polecamy nasz kanał na Facebooku oraz nasza książkę dotycząca remontów.

Inne Posty które mogą Cię zainteresować:

Wanna czy prysznic?

Domowa biblioteczka

Lampy skandynawskie