Jak zaplanować posty na facebooka?

Co tydzień staram się pisać artykuły na bloga, które będą poruszać tematy związane z architekturą. Starając się prowadzić własny biznes, każdy wie jak ciężko o pewną regularność, podczas pisania artykułów.

Sam znam parę blogów, które robią to z zaskakująca systematycznoscia. Część z nich to blogi, które ukazują się raz na tydzień, inne nawet codziennie. Nie da się osiągnąć sukcesu w blogosferze bez ciężkiej i często codziennej pracy.

Oprócz architektury uwielbiam tematy związane z marketingiem oraz z programowaniem. Jest to właśnie pierwszy post, który będzie skierowany do zupełnie innego czytelnika niż standardowy konsument treści budowlano-architektonicznych.

Dzisiaj opowiem o moim eksperymencie facebookowym, czyli w jaki sposób zautomatyzować pół roku pracy w przód.

Jeżeli miałbym wykonywać tą samą pracę ręcznie, to poddałbym się w dwa tygodnie. Możliwe że tego typu oprogramowanie, o którym będę opowiadał, gdzieś już istnieje. Dla mnie było to olbrzymią przyjemnością i wyzwaniem, aby zakodować coś takiego samemu. Nie będę może wklejał bezpośrednio kodu, ponieważ i tak większość ludzi tego nie zrozumie. Opowiem raczej o koncepcji która za nim stoi i procesie jego powstawania.

Jak wygenerować różnorodne treści na fanpage?

Ten aspekt pracy stworzył mi wyjątkowo dużo problemów. Nie było łatwo wpaść na pomysł, jak stworzyć oryginalne treści na facebooka. Wydaje mi się że udało mi się ten problem rozwiązać w miarę oryginalnie. Na sam pomysł takich postów wpadłem gdy oglądałem wywiad na YouTube z twórcami fanpage o codziennych duchach.

Ich praca polega na codziennym wyszukiwaniu i publikowaniu żartów niezbyt wysokich lotów. Uznałem że pójdę ich śladami i będę codziennie publikował mądrości budowlańców. Nie jest to może treść ambitna, ale dla mnie liczy się regularność w publikowaniu treści.

Pomysł mój oparłam na polskiej Wikipedii. Pobrałem wszystkie dostępne polskie przysłowia, a następnie dokonałem ich modyfikacji oraz selekcji. Wykonałem nawet trochę zbyt dużo pracy, ponieważ dopiero po czasie odkryłem, że można planować posty na Facebooku tylko z półrocznym wyprzedzeniem. Z tego powodu pozostało mi dość dużo treści, która nie została wykorzystana.

Jak więc przerabialem przysłowia? W pierwszej kolejności dokonałem założenia, że efekt końcowy ma odnosić się albo do pijaństwa, albo jakiejś katastrofy budowlanej. Np. Przysłowie “Jeśli wejdziesz między wrony, musisz krakać jak one” da się przerobić na “jeśli wejdziesz między budowlańców, musisz pić jak oni”.

Wszystkie przysłowia stanowią bazę dla moich postów. Aby sam post nie składał się tylko i wyłącznie z samego przysłowia staram się losować jakiś tekst dodatkowy który ma w jakiś sposób angażować moja widownię. Starałem się aby tekst nie był też za długi, tak aby zmieścił się w dwóch linijkach. Oprócz tekstu każdy post zawierał ilustrację która też zawiera dany cytat.

Jeżeli jesteś ciekawy jak to osiągnąć to Już mówię jak taki efekt uzyskać..

Jak stworzyć unikatowy parametryczny obraz?

Potrzebne do tego będą dwie rzeczy. Pierwsza z nich to photoshop lub dowolny program do obróbki zdjęć lub grafiki. Ważne jest tylko to, aby mógł eksportować obrazy w formacie png wraz z kanałem alfa. Czyli najprościej mówiąc, aby obrazy miały przezroczystość.

Drugą rzeczą niezbędną do tworzenia takich ilustracji jest edytor tekstu oraz zainstalowane środowisko do programowania w pythonie. Sam Python jest darmowy i dostępny do pobrania na stronie producenta.

Przyjąłem strategię aby każda ilustracja się czymś różniła od poprzedniej. Dlatego rozbiłem przykładową ilustrację na kilka modułów. Każdy moduł posiada własne wariacje kształtów i kolorów. Przykładowo - pasek na którym znajduje się tekst jest w trzech kolorach. Tło jest w kilku wariantach kolorystycznych. Robotnik ma różne atrybuty.

Wystarczyło stworzyć około 15 różnych elementów, by móc stworzyć ponad 120 kombinacji. Przyznacie że to całkiem sporo jak na jeden wieczór pracy.

Podsumowywując, mój program na tym etapie tworzy z poszczególnych niezależnych warstw oraz z tekstu spójną całość która można wstawić prosto na Facebooka.

Jak dodać masowo posty na Facebooka?

Przyznam się tutaj zaczynają się schody. Zapewne istnieje jakiś skrypt lub strona która łączy się z facebookiem jednak i ten fragment chciałem zrobić osobiście. Uznałem że najbezpieczniejszym sposobem dodawania posta będzie polegało na takiej pętli

1.Otwórz przeglądarkę
2.Zaloguj się na Facebooku
3.Dodaj post z losowym podpisem
4.Zamknij przeglądarkę.

Niby prosty schemat który trzeba powtórzyć ze 150 razy. Jeżeli ktoś się zdecyduje na taką kolejność działań, niech zarezerwuje pół dnia, ponieważ tyle wgrywaly mi się moje posty. Jestem pewny, że wgrywanie tego ręcznie zajęłoby mi dużo więcej czasu nawet jakby uwzględnić czas poświęcony na pisanie kodu.

Podsumowanie

Jest to moja pierwsza automatyzacja związana z facebookiem ,ale jeżeli w dłuższej perspektywie odniesie sukces, to na pewno nie będzie ostatnią. W planach mam realizację postów, które jeszcze bardziej będą angażować ludzi w likowanie, share oraz komentarze. Już widzę pewne pozytywne efekty mojej pracy ponieważ raz na jakiś czas ludzie reaguja z contentem który regularnie się dodaje. Czas który poświęcałbym na Facebooka poświęcić mogę na projektowanie i tworzenie lepszych treści, chociażby na tworzenie tego bloga.

Jeżeli podoba ci się koncepcja i też masz jakiś pomysł to napisz komentarz na naszym Facebooku.

Inne Posty które mogą Cię zainteresować:

Pokaż mi swoją sypialnię

Wanna czy prysznic?

Cegła na ścianę