Ściany w kuchni nad blatem: co między szafkami?

Coraz częściej widzę na różnych forach pytanie - co dać między szafkami w kuchni? Pytanie jest dosyć proste, jednak wartoby było się nad nim pochylić, w końcu lepiej mieć całą wiedzę na ten temat skondensowaną w jednym miejscu, niż porozrzucaną w całym internecie.

Mam taką chęć, aby remontując pl było takim miejscem gdzie się wchodzi aby się czymś zainspirować i czegoś dowiedzieć się ciekawego lub nietuzinkowego na temat projektowania i wykańczania wnętrz. Po prostu znaleźć jakąś fajną inspirację na przyszłość.

Jeżeli też chcecie być na bieżąco z inspiracjami i nowinkami to polecam wam wejście na naszego Facebooka oraz zapisanie się na na naszą listę subskrypcyjna. W zamian otrzymacie ebooka którego dla was napisaliśmy i który opisuje najczęściej popełniane błędy podczas remontu mieszkania

Na pytanie co między szafkami ? zawsze odpowiadam pytaniem. “A dlaczego musimy dawać coś między szafkami?” A musimy przestrzeń tą specjalnie chronić ponieważ wciąż jest narażona na ciągłą wilgoć oraz zabrudzenia, w szczególności na te najpaskudniejsze zabrudzenia czyli na tłuszcz. Kto kiedyś próbował zmyć tłuszcz z szafek, ten wie jak ciężkie jest to zadanie. Dlatego najlepiej tak zaplanować kuchnię aby ułatwiać a nie utrudniać porządki.

Płytki między szafkami

Najczęstszym sposobem, a więc najbardziej klasycznym rozwiązaniem na zabezpieczenie ściany przed brudnymi plamami, jest kładzenie zwykłych płytek. Jeżeli chcecie wiedzieć w jaki sposób można pięknie położyć płytki, to ostatnio napisałem na ten temat oddzielny post na moim blogu. Wszystkich chętnych zapraszam do przeczytania pod tym linkiem.

Wzory układania płytek

Dość częstym pytaniem z którym się jeszcze spotykam, jest jeszcze takie które dotyczy kafelkowania ścian w kuchni za szafkami. “Czy ściana musi być cała wykafelkowana?”. No właśnie teoretycznie nie trzeba jej całej kafelkować. Tak jak mówiłem na początku - chronimy tylko te fragmenty które są narażone są na wilgoć i na brud. Jeżeli boisz się mimo wszystko, że w danym miejscu może skraplać się para albo może się lać woda za szafki, to wtedy lepiej jednak dać płytki na ścianie aż do podłogi. Zawsze jest to bezpieczniejszym rozwiązaniem. Nie będziesz się obawiać tego, że znajdziesz grzyba za szafkami przy wymianie mebli lub gdy coś się popsuje. Obecnie większość kuchni robi się w stylu skandynawskim, dlatego bardzo popularnym rozwiązaniem jest kafelkowaniem ściany przy pomocy białych płytek. oczywiście nie jest to jedyna opcja. Zawsze można na przykład zastąpić płytki innymi materiałami na przykład szklaną płyta pokrytą z jednej strony lakierem.

Panele Szklane - Lacobel

Jest to bardzo fajne rozwiązanie, które daje bardzo dużo możliwości w aranżowaniu przestrzeni między blatem, a górnymi szafkami w kuchni. Jeżeli jest taka wola to można wstawić tam grafikę. A grafika za takim szkłem może być w zasadzie dowolna. Możliwości w tworzeniu wzorów i różnych kompozycji barwnych są nieograniczone. Jednakże widuję często w internecie realizację różnych kuchni, gdzie pokusa aby za szkłem wstawić grafiki z internetu była zbyt duża. Takie ściągnięte, gotowe grafiki są zazwyczaj kiepskiej jakości i nie są wybrane pod wystrój i pod ogólny charakter wnętrza. Nieprzemyślane decyzje prowadzą to kiczowatego wyglądu. W mojej opinii tego typu elementy wykończenia najlepiej wyglądają, gdy są bardzo stonowane.

Jeżeli będziecie chcieli zamówić u szklarza taki produkt, to musicie uważać. Zdarzyło nam się że jeden z klientów, który nie chciał naszego nadzoru nad naszym projektem sam dogadywał szczegół ze szklarzem. Parę miesięcy później weszliśmy na lokal i widzieliśmy w jaki sposób szklarz zepsuł kuchnię klientowi. Podobno nie dało się wykonać panelu o takiej długości, jaką sobie razem z klientem wymyśliliśmy.

Było to oczywistym kłamstwem, szklarz okazał się leniem i nie chciało mu się obrabiać i nosić dużych szklanych płyt. Jest to pewną przestrogą. W momencie gdy zamawia się jakiś przedmiot to czasami trzeba myśleć o tym w jaki sposób się go wykonuje oraz o tym że ludzie zawsze chcą sobie uprościć robotę naszym kosztem. Nie wiem co można doradzić w takiej sytuacji, ale chyba w pierwszej kolejności warto zmienić szklarza. Jeśli byśmy pozostali przy starym i domagali się aby wykonał pracę po naszej myśli, to albo zrobi nam źle albo będzie obstawiał przy swoim i nie zrobi nam w terminie. Jedną z podobnych historii była opisana w naszym eBooku, dlatego jeżeli chcesz być przygotowany na wszystko, to zalecane jego przeczytanie.

Jak na blacie.

Jeżeli kuchnia jest robiona na zamówienie według jakiegoś projektu, to można pomyśleć o połączeniu blatu z płaszczyzną położoną bezpośrednio za nim. Zabieg ten jest bardzo odważny i ciekawy, z drugiej jest bardzo ryzykowny. Albo uda nam się stworzyć z bardzo wyraźną poziomą dominantę przebiegającą przez pół albo przez całą kuchnię albo stworzymy kuchnię, która wygląda na nie zaprojektowaną. Możemy więc bardzo dużo zyskać albo dużo stracić. Ilustracja którą wybrałem jest w mojej opinii bardzo dobrym przykładem jak robić to z gracją. Pokazuje ona w jaki oryginalny sposób, można zarządzać akcentami w kuchni. Jeżeli mamy blat kamienny, to taka sama może być płaszczyzna bezpośrednio za nim. Jeżeli mamy blat drewniany to za nim też może być drewno. W końcu sam blat musi znosić dużo większe obciążenia, więc nic nie szkodzi aby ten sam materiał zastosować w innym miejscu.

Tapeta

Tapety w kuchni są bardzo rzadko spotykane, wcale się temu nie dziwię, ponieważ rzadko który inwestor odważy się, aby samemu z nieprzymuszonej woli taką tapetę zamontować w swojej kuchni. Przyznam się szczerze że nasza firma też nie lubi tego typu rozwiązań. Są one dość nietypowe, rzadko spotykane więc tak naprawdę łatwo przy nich o błąd. Nigdy nie wiadomo czy zapewnienia producenta na temat tapety nie są chwytem marketingowym, w końcu materiał, materiałowi nierówny.

Niby wiadomo, że tapeta taka powinna być odporna na wilgoć i niepalna, czyli powinna być przeważnie winylowa lub z włókna szklanego, ale na każdy montaż powinna przysługiwać gwarancja. To bardzo problematyczne w przypadku gdy nie mamy pewności jak dany materiał będzie czyszczony przez właściciela. My osobiście odradzamy tapety w takich miejscach w kuchni, jednak taka możliwość istnieje dlatego wspominamy o tym w danym zestawieniu.

Blacha - jak w kuchni restauracyjnej

Na co dzień odradzamy tapety, co innego jest z blachami.W tym przypadku bardzo chętnie proponujemy takie rozwiązanie. Jest to materiał względnie tani i bardzo łatwy w montażu w stosunku do możliwości jakie oferuje. Nie bez przyczyny wiele restauracji stosuje właśnie ten materiał jako ochrona ścian przed brudem, tłuszczem i przed innymi zagrożeniami które mogą spotkać ścianę. Materiał ten ma bardzo eleganckie cechy. Bardzo lubię ten widok refleksów i błysków na blasze, które nie są zależne od oświetlenia materiału. Ogółem polecam ponieważ materiał ten ma więcej zalet niż wad.

Drewno na ścianie nad blatem.

Drewno to bardzo fajny materiał na ścianę, nie każdy gatunek jednak się na to nadaje. W zależności od gatunku wymaga także odpowiedniego potraktowania preparatami chroniącymi drewno przed wilgocią. Świetnie się do tego zadań sprawdzają lakiery Pewne egzotyczne gatunki drewna można bez obaw stosować w kuchni, a nawet w łazience i nie obawiać się o późniejszy stan drewna, nawet jeżeli nie było potraktowane lakierem. Gdybym ja wybierał drewno jako materiał w którym będę zakrywał ściany to starałbym się, aby kawałki te byłyby idealnie gładkie. Tak jak wspomniałem w poprzednim punkcie można dać pewna imitacje drewna czyli płytę laminowana drewnopodobna. Ciepła barwa drewna idealnie zgrywa się z większością innych kolorów które mogą wystąpić w kuchni.

Kamień zamiast płytek

Kamień w kuchni to albo elegancka albo rustykalizm. Duże płyty kamienne z widocznymi żyłami to widok rzadko spotykany w polskich kuchniach, jednak jeżeli się już znajduje ten materiał między blatem a półkami to wiemy że to powinno dobrze działać. Jeżeli zdecydujemy się na kamień to musimy go wybrać na etapie projektu dość wcześnie. Kolor i faktura kamienia powinna współgrać z kolorem półek i szafek a nawet podłogi w kuchni. Gdyby nie to że kuchnie z kamiennymi wstawkami są bardzo drogie, to chciałbym aby częściej gościła w naszych domach.

Beton architektoniczny

Ostatni z materiałów jakie opisze to beton. Zazwyczaj stosowany w bardzo surowych wnętrzach przepełnionym minimalizmem. Beton bardzo dobrze współgra ze stalą. W momencie gdy zdecydujemy się na beton w kuchni to warto być konsekwentny. Szare szafki, beton na ścianach i beton na podłodze. Na stropie biała farbą albo drewniane belki. Jednym z fajniejszych rozwiązań to zlew w blacie który też jest betonowy. Wszystko razem wylane na etapie konstrukcji daje świetne wizualne efekty.

Podsumowanie

Jak widać nie ma co się ograniczać tylko do płytek na ścianach w kuchni. Producenci zasypują nas okrętami jak można upiększyć kuchnię, jest to jak najbardZiej w porządku. Jeżeli nas stać to proponuję zainwestować w kamień, stal lub beton. Jeżeli mamy mniejszy budżet lub nie podobają mam się inne materiały to możemy na małym fragmencie zastosować lacobel. Unikalnych rozwiązań które są rzadko stosowane lub osoby które będą wykonywać nie mają na codziennie styczności z dana technologia styczności.

Inne Posty które mogą Cię zainteresować:

Harry widział pokój pod schodami...

Lampy skandynawskie

Wizualizacja kuchni i łazienki