logoRemontujac.pl

Co powiesić nad kanapą w salonie? Pomysły i aranżacje

Najczęściej sofę, kanapę czy narożnik w pokoju dziennym ustawiamy pod ścianą. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić cenną przestrzeń, zachować symetrie we wnętrzu, a także poczucie porządku i schludności. Niestety ma też swoje wady – nad meblami wypoczynkowymi powstaje duża, pusta przestrzeń. Ta nie prezentuje się dobrze – wprowadza do salonu chłód, zimno, odbiera mu klimat. Projektanci wnętrz radzą więc, aby ścianę nad meblami wypoczynkowymi udekorować. Czym? Jakie są pomysły na ścianę za kanapą?

Ściana za kanapą – idealne miejsce na dekoracje!

Ściany w salonie to doskonałe miejsce na dekoracje, które podkreślą klimat wnętrza i dodadzą mu charakteru. Na ścianie za kanapą pojawić mogą się więc typowe dekoracje np. obrazy, grafiki, naklejki. Oprawione w ramy będą wyróżniającą się ozdobą, szczególnie jeśli postawi się na stworzenie niestandardowej galerii. W ostatnich sezonach na topie jest m.in. wieszanie obrazów lub grafik w ramach różnej wielkości i w różnych stylach.

Ten pozorny misz masz doskonale wpisuje się w wystrój każdego salonu i sprawia, że jest on wnętrzem niepowtarzalnym. Dla lubiących klasyczne rozwiązania dobrym wyborem będzie jeden duży obraz na całą ścianę lub rodzinne fotografie oprawione w delikatne oprawki. Aby dodać dekoracji przytulności, można ramki otoczyć delikatnymi lampkami lub cotton balls, tworząc tym samym piękny świetlny spektakl.

Oryginalniejszym wyborem będzie zrezygnowanie z obrazów i ozdobienie ściany nad kanapą np. łapaczami snów, elementami ludowej kultury, sznurami lampek, neonami, starym rowerem czy częściami samochodu. Rodzaj dekoracji należy zawsze dobrać do stylu salonu, jego pozostałego wyposażenie, wymiarów.

Chcąc zyskać dodatkowe miejsce do przechowywania, nad kanapą warto powiesić półki zamknięte lub otwarte. Znajdzie się na nich miejsce na drobne ozdoby i bibeloty, książki, kwiatki w doniczkach, ramki ze zdjęciami, pamiątki rodzinne itp.

Czym wykończyć ścianę nad kanapą?

Aby ściana nad kanapą czy narożnikiem dobrze się prezentowała, wcale nie trzeba na niej wieszać ozdób i dekoracji. Ten fragment powierzchni można wyróżnić poprzez pokrycie jej wyróżniającym się materiałem wykończeniowym. W tym zakresie wybór jest niezwykle szeroki i niemal nieograniczony. Należy jednak pamiętać, że to, co znajdzie się na ścianach w pokoju dziennym, wpłynie też na styl aranżacyjny wnętrza.

Najczęściej w pokojach dziennych ściana nad sofą malowana jest na inny kolor niż pozostałe ściany. Sprawia to, że od razu rzuca się w oczy. Plusem tego rozwiązania jest również to, że pasuje do każdego stylu aranżacyjnego – wystarczy tylko dopasować odpowiednio kolory. I właśnie to dopasowanie stanowi największe wyzwanie. Jeśli więc w aranżacji wnętrz jest się początkującym, zamiast mieszać kolory, bezpieczniej jest postawić na tapetę lub fototapetę.

Fragment ściany nią pokryty przełamie monotonie i nudę we wnętrzu. W sklepach odnaleźć można tapety i fototapety z różnymi nadrukami od tych minimalistycznych geometrycznych, przez te z deseniami kwiatowymi, aż do tych z napisami, będące reprodukcjami dzieł sztuk lub widokami na miasto, krajobraz. Fototapety w salonie dają szerokie pole do popisu, a odpowiednio położone potrafią optycznie powiększyć przestrzeń i nadać jej trójwymiarowości oraz głębi.

Ściana nad kanapą udekorowana może być również materiałem od razu kojarzącym się z danym stylem aranżacyjnym. Industrialny design osiągnie się, pokrywając płaską powierzchnię czerwoną cegłą lub betonem architektonicznym.

Styl glamour pojawi się w salonie wraz ze sztukaterią lub tapicerowanymi panelami. Drewniana, biała boazeria pomoże zbudować skandynawski klimat. Drewno w naturalnym odcieniu np. w formie lameli będzie też idealnym dodatkiem do salonu boho, rustykalnego, a nawet nowoczesnego.

Aranżacja ściany nad kanapą czy narożnikiem potrafi odmienić charakter każdego wnętrza. Wniesie do niego powiew świeżości, stylu i designu. Zawsze jednak jej ozdobienie powinno być dokładnie przemyślane. Planując je, należy wziąć pod uwagę rodzaj wnętrza, jego wyposażenie, posiadany metraż, usytuowanie ściany.