logoRemontujac.pl

Jak liczyć schody oraz jak schody projektować?

Dowiedź się, jak wyglądają dobrze zaprojektowane schody, co sprawia, że dane schody są wygodne? Oraz dlaczego źle zaprojektowane schody mogą być niebezpieczne.

Bezpieczne schody

Czy wszystkie schody są bezpieczne? Otóż nie! Tekst ten piszę ponieważ bardzo często spotykam się ze schodami, które są po prostu źle zaprojektowane przez co są niebezpieczne. Nie chodzi mi o materiał z jakiego są wykonane oraz o rodzaj balustrady. Najbardziej niebezpieczne dla ludzi są różne wysokości stopni. Ludzki mózg bardzo szybko zakłada za pewnik, że jeżeli po 2 lub 3 krokach wysokość stopnia wynosi np 15cm to 4 i 5 stopień też tyle będą mieć, a jeżeli tak nie jest, to upadek gwarantowany. Przyznam się wam, że sam kiedyś wywaliłem się na schodach biblioteki, ponieważ jeden schodek był wyższy od pozostałych o 2 lub 3 mm. Taka mała różnica w wysokości wystarczyła aby stracić równowagę. Mówię o tym ponieważ w wielu miejscach stopnie mają różną wysokość co jest oczywistym błędem projektowym oraz wykonawczym. Jeżeli jesteśmy w temacie wysokości schodów to temat ten reguluje prawo budowlane.

Schody a prawo budowlane

W Polsce najważniejsze przepisy którymi należy się kierować to te parę paragrafów, które łatwo można wyszukać w prawie budowlanym.

Jeżeli ktoś chce mieć dostęp do prawa budowlanego, to umieszczam link pod spodem

Prawo budowlane

Jak liczyć schody?

W budynkach jednorodzinnych we wnętrzach :

  • Maksymalna wysokość stopnia powinna wynosić 19 cm.
  • Szerokość użytkowa biegu to 80cm.

Schody muszą spełniać też prawidłowość matematyczną

2h + s = 0,6 do 0,65 m

Gdzie h to wysokość schodka, a s to szerokość stopnia. Najbardziej strome legalne schody z jakimi się można spotkać, to schody o takich wymiarach. Wysokość 19 cm, Szerokość 22cm. Wzór ten odpowiada średniej długości kroku człowieka. Wartości mniejsze niż 60cm lub większe niż 65 są niewygodne dla większości osób dorosłych. Jeżeli ze schodów będą korzystać osoby starsze lub dzieci to można pomyśleć o tym aby schody miały około 17 cm.

Jak unikać błędów przy projektowaniu schodów?

Podstawowym błędem jaki się popełnia to krótkowzroczność. Stawiając dom oraz schody musicie już wiedzieć jak będą wyglądać wszystkie warstwy podłogowe np styropian lub panele drewniane. Jeżeli planujesz schody które także będą mieć jakieś wykończenie to też trzeba uwzględnić w swoich obliczeniach Dlatego pierwszy stopień zazwyczaj jest niższy, a ostatni jest wyższy od pozostałych, aby różnica wysokości została zniwelowana warstwami podłogi.